Stále se objevují diskuse o protiprávnosti čtení e-mailové pošty zaměstnanců zaměstnavatelem. Zkusím rozšířit svůj předchozí příspěvek – porovnat e-mail s klasickou poštou.
1/ Přijde-li do firmy klasický dopis/balíček a jako adresa příjemce je uvedeno:
Firma XY
Franta Vopička
Horní Dolní
Nikdo nemůže mít morální a ani právní problém s tím, že je zásilka otevřena na podatelně firmy, zkontrolována a předána buď přímo konkrétní osobě, někomu z jeho týmu a nebo jeho nadřízenému.
2/ Přijde-li ale do firmy zásilka, kde je jako adresát uvedeno:
Franta Vopička
Firma XY
Horní Dolní
je tato zpráva předána jen a pouze adresátovi v původní podobě. Na podatelně firmy je pouze zaevidováno, že zásilku převzali a doručili dál konkrétní osobě. Pokud by na podatelně firmy tuto zásilku otevřeli a nebo předali někomu jinému, došlo by k porušení listovního tajemství a adresát by se mohl oprávněně bránit.
Stejná situace, podle mého názoru, panuje i u elektronické komunikace (e-mailu).
3/ Přijde-li na firemní e-mail
nějaká zpráva, je doručována nejprve na doménu firma.cz a až poté do schránky uživatele. Takže adresa zprávy má tvar
@firma.cz
Franta.Vopicka
který odpovídá bodu 1/.
Nikdo nemůže mít morální a ani právní problém s tím, že je zásilka otevřena a přečtena ve firmě kýmkoli, kdo je tím pověřen.
4/ Pokud zaměstnavatel umožní zaměstnanci mít na firemním počítači současně s pracovní schránkou i schránku soukromou. Pak platí bod 2/. Firma u takovýchto zpráv může pouze evidovat, že přišly do její sítě, případně z ní byly odeslány. Určitě ale nemůže číst jejich obsah.