Excel – jak zobrazit vzorce místo hodnot

V Excelu je možné zobrazit vzorce místo hodnot pomocí následujících kroků:

 1. Otevřete svůj Excelový dokument, ve kterém chcete zobrazit vzorce.
 2. Klikněte na záložku „Formule“ v horním menu Excelu. Na této záložce najdete různé nástroje pro práci s funkcemi a vzorci.
 3. V sekci „Auditorství“ na záložce „Formule“ klikněte na tlačítko „Ověření vzorců“ (v anglické verzi Excelu bude označeno jako „Evaluate Formula“). Toto tlačítko vám umožní postupně vyhodnocovat vzorce ve vybrané buňce.
 4. Po klepnutí na tlačítko „Ověření vzorců“ se zobrazí okno „Ověření vzorců“. V tomto okně uvidíte vzorec ve vybrané buňce a výsledek prvního kroku vyhodnocení vzorce.
 5. Klepnutím na tlačítko „Další krok“ (v anglické verzi „Step In“) budete postupně vyhodnocovat každou část vzorce. Pokud je buňka odkazována na jiné buňky, zobrazí se hodnoty těchto buněk, a tak můžete sledovat, jak je vzorec vyhodnocen.
 6. Pokud chcete zobrazit hodnotu v buňce místo vzorce, klepněte na tlačítko „Zobrazit hodnotu buňky“ (v anglické verzi „Show Calculation Steps“). To přepne zobrazení z výpočtu vzorce na zobrazení konečné hodnoty.
 7. Můžete pokračovat v klepání na tlačítko „Další krok“ a zpět mezi zobrazením vzorce a hodnoty, dokud nebudete mít požadovaný výsledek.

Tímto způsobem můžete snadno zobrazit vzorce místo hodnot v Excelu a sledovat, jak jsou vzorce vyhodnocovány.


Jestliže chcete rychle zobrazit vzorce místo hodnot ve všech buňkách v listu, můžete použít následující postup:

 1. Vyberte všechny buňky, ve kterých chcete zobrazit vzorce místo hodnot. Můžete to udělat buď ručně (kliknutím a přetažením myší) nebo pomocí klávesové zkratky Ctrl + A, abyste vybrali všechny buňky v listu.
 2. Po vybrání buňek klikněte pravým tlačítkem myši na libovolně vybranou buňku a vyberte možnost „Formátovat buňky“ (v anglické verzi „Format Cells“).
 3. V otevřeném dialogovém okně „Formátovat buňky“ přejděte na záložku „Číslice“ (v anglické verzi „Number“).
 4. Zde vyberte kategorii „Vlastní“ (v anglické verzi „Custom“).
 5. V poli „Typ“ (v anglické verzi „Type“) zadejte následující textový kód: ="=" (bez uvozovek). Tento kód říká Excelu, že chcete zobrazit text v buňkách jako vzorce.
 6. Potvrďte nastavení kliknutím na tlačítko „OK“.

Nyní budou všechny vybrané buňky zobrazovat vzorce místo hodnot. Vzorce budou začínat znakem „=“ a budou textovými řetězci. Pokud chcete později vrátit zpět zobrazení hodnot, můžete se vrátit do dialogového okna „Formátovat buňky“ a v kategorii „Vlastní“ nastavit „Obecný“ (v anglické verzi „General“).


Existuje ještě jedna metoda, kterou můžete použít k zobrazení vzorců místo hodnot v buňkách Excelu. Tuto metodu lze použít kdykoliv bez nutnosti změny formátu buněk. Následující kroky vám ukážou, jak na to:

 1. Vyberte buňku nebo rozsah buněk, ve kterých chcete zobrazit vzorce.
 2. Potom použijte klávesovou zkratku pro zobrazení vzorců: Ctrl + ~ (tilda nebo vlnovka). Tato klávesová zkratka přepne zobrazení buněk na vzory a zpět.
 3. Po použití klávesové zkratky uvidíte vzorce místo hodnot ve vybraném rozsahu buněk. Znaky = budou viditelné před každým vzorcem.
 4. Když chcete zpět zobrazit hodnoty, použijte opět klávesovou zkratku Ctrl + ~.

Tímto způsobem můžete snadno přepínat mezi zobrazením vzorců a hodnot v buňkách bez potřeby trvalých změn formátu buněk nebo vytváření dalších buněk s textovými vzorci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru